elartnet.pl o sieci
         Tutoriale
         Faq
         Webmail Faq
         Komunikaty
         Poczta         Internet
          Dla domu
          Dla firmy
         Webhosting         Prawo
         NetykietaINFORMACJE O STRUKTURZE SIECI ELARTNET.


       Internet jest niewyczerpanym źródłem informacji, staje się sposobem dokonywania zakupów, dostarcza rozrywki, oferuje dostęp do dóbr kultury, a nawet możliwość zarządzania, bez ruszania się z domu, kontem w prawie każdym z działających w Polsce banków.

Najczęściej spotykany dotychczas sposób dostępu do Sieci - za pomocą modemu - ma co najmniej dwie wady. Modem służy do dopasowywania pakietów transmitowanych danych do własciwości fizycznych istniejącego medium (kabel telefoniczny lub telewizyjny).Niestety niedoskonałość takiego rozwiązania w związku ze świadczeniem innych usług na tym samym kablu przejawia się ograniczeniem prędkości wysyłania danych, jak również skończoną pojemnością dosyłową toru kablowego. Pamiętać należy także o konieczności stałego zasilania dodatkowego odbiornika energii elektrycznej oraz o jego konserwacji.

Ponadto za progiem czekają nowe, wymagające szybkiego przesyłu danych technologie - telewizja i telefonia cyfrowa czy też media interaktywne.

Firma Elart wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom stworzyła nowoczesną sieć intranetową w oparciu o kable światłowodowe, która swymi możliwościami w znacznym stopniu przewyższa dotychczasowe rozwiązania dostępu do internetu.

Do najważniejszych korzyści użytkowania naszej sieci można tu zaliczyć:
  • możliwość wykorzystywania tych samych zasobów sieciowych przez grupę użytkowników,
  • udostępnienie wielu różnych usług sieciowych jak np. przesyłanie danych (od plików po dźwięk i obraz w czasie rzeczywistym), poczta elektroniczna, Internet,
  • heterogeniczność czyli zdolność łączenia różnorodnych zasobów sprzętowych, często niekompatybilnych,
  • integralność danych - te same informacje mogą być wykorzystywane przez wielu użytkowników jednocześnie.

Sieć szkieletowa Elartnetu zbudowana jest w standardzie Fast Ethernet (100 Mb/s), natomiast centrum sieciowe wykonane zostało w standardzie Gigabitowego Ethernetu

Sieć strukturalna ma budowę hierarchiczną - od centrum sieciowego rozchodzą się promieniście magistrale zakończone w punkcie dystrybucyjnym pierwszego rzędu urządzeniem aktywnym kontrolującym jakość i szybkość transmisji, stąd biegną trasy magistral lokalnych, prowadzących do punktów dystrybucyjnych drugiego rzędu, gdzie switche poprzez okablowanie (ze względu na funkcję nazywane poziomym) rozsyłają sygnał bezpośrednio do gniazd abonentów.

W razie potrzeby do tak zbudowanej struktury można dołączyć kolejne "piętro" co sprawia, że sieć strukturalna może, przy zachowaniu bardzo wysokich parametrów, objąć swym zasięgiem bardzo dużą liczbę użytkowników.

Sieć strukturalna, zapewnia mieszkańcom dostęp do informacji i usług oferowanych za pośrednictwem Internetu, gwarantuje najwyższe parametry, lecz jej możliwości na Internecie nie kończą się. Jest ona zarazem szeroko rozumianą siecią teleinformatyczną.

Osiągnięto to dzięki zastosowaniu do budowy głównych magistral jednomodowych kabli światłowodowych (umożliwiają one przesył sygnału na odległość do 100 km), a trasy lokalne, prowadzące bezpośrednio do abonentów, zostały wykonane z przewodu zwanego ekranowaną skrętką STP (Shielded Twisted Pair), odpornego na zakłócenia i spełniającego wymogi kategorii 5+ standardu EIA/TIA, czyli transmisji z prędkością co najmniej 100 MB/s.

Każdy z abonentów połączony jest z systemem za pośrednictwem tak zwanego patch-panelu umożliwiającego elastyczne i szybkie dostosowanie połączenia do rodzaju przesyłanych danych. Dzisiaj jest to Internet, jutro może być telewizja cyfrowa, czy też dowolna inna usługa wymagająca sprawnego i szybkiego przekazywania informacji w obu kierunkach.

Zastosowane w sieci urządzenia - switch'e - zostały wyprodukowane przez cieszące się doskonałą opinią firmy między innymi Hewlett Packard, 3Com, Nortel. Jesteśmy przekonani, że połączenie wysokiej klasy urządzeń ze spełniającym standard okablowaniem sieciowym jest technologią z nadmiarem zaspokajającą potrzeby dzisiejsze, lecz zwróconą ku przyszłości - w pełni przygotowaną do zaspokojenia potrzeb, które z pewnością pojawią się w nadchodzących latach.

 do góry

Copyright ® 2009 ELART All Rights Reserved.
strona Firmy Elart